Stowarzyszenie Absolwentów UMK

X Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów - 2004

Piękna i prawie letnia pogoda towarzyszyła X Jubileuszowemu Zjazdowi Stowarzyszenia Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2004”, który odbył się 4 września br. Uczestniczyło w nim około 350 absolwentów, którzy przyjechali do Torunia z różnych zakątków kraju i z zagranicy, nie mówiąc o osobach miejscowych.

Uroczyste otwarcie Zjazdu w Auli UMK poprzedziła msza św. w intencji absolwentów w Kościele Akademickim oo. Jezuitów oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Wszystkich przybyłych na spotkanie powitała prezes Stowarzyszenia dr Barbara Bielicka (chemia 1977 r.), wymieniając m.in. prorektora prof. Grzegorza Jarzembskiego – opiekuna Stowarzyszenia z ramienia władz UMK, Michała Zaleskiego – prezydenta Torunia, Konstantego Dombrowicza – prezydenta Bydgoszczy, i prof. Andrzeja Woszczyka – prezesa Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Wśród obecnych na sali absolwentów było też wielu przedstawicieli władz rozmaitego szczebla, świata nauki i kultury, szkolnictwa, gospodarki, mass mediów. Najliczniej zjawili się (około 150 osób) absolwenci biologii, którym towarzyszyli znani i szanowani na UMK wykładowcy-seniorzy: prof. Jadwiga Wilkoń-Michalska i prof. Marian Michniewicz, członek rzeczywisty PAN. Niektórzy przybyli z daleka, jak prof. Michał Stachowiak z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Liczne były grupy absolwentów chemii, prawa, fizyki, historii, matematyki. Wśród geografów i polonistów szczególnie licznie prezentował się rocznik 1974, bowiem ci absolwenci święcili 30-lecie ukończenia studiów.

Jako że był to Zjazd jubileuszowy, kilka słów poświęcono historii Stowarzyszenia, które na taką skalę jest chyba ewenementem w kraju. Pierwsze, dwa zjazdy odbyły się w 1996 r. Odtąd corocznie na hasło „Powroty” (od 2004 r. - „Jesienne Powroty”) zjawiają się absolwenci UMK rozsiani po Polsce i świecie, a jest ich już prawdziwa „armia”, bo około 100 tysięcy osób. Rekordowy pod względem liczebności był VII Zjazd w 2001 r., w którym uczestniczyło 450 byłych studentów. W tym okresie wydano dziewięć numerów czasopisma „Absolwent”. Liczba członków Stowarzyszenia wzrosła do około 1500.

Na dziesiątym, jubileuszowym Zjeździe pojawił się nawet… duch Mikołaja Kopernika, patrona toruńskiej uczelni. Na chwilę uniwersytecką aulę ogarnęły ciemności, z których wyłoniła się charakterystyczna sylwetka toruńskiego astronoma. W postać tę wcielił się zręcznie ucharakteryzowany doktorant astronomii Bartosz Dąbrowski.

Prorektor prof. Grzegorz Jarzembski wyraził przekonanie, że absolwenci UMK mogą być dumni ze swojego uniwersytetu, który niebawem będzie obchodził jubileusz 60-lecia swego istnienia. Od wielu lat UMK znajduje się w grupie pięciu najlepszych uniwersytetów w Polsce i w liczących się rankingach zajmuje czołowe miejsca.

Bardzo interesujący okazał się dla uczestników Zjazdu wykład pt. „Współczesny Wszechświat”, wygłoszony przez prof. Andrzeja Woszczyka (też absolwenta UMK), który obok innych funkcji, jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i redaktorem naczelnym czasopisma „Urania”.

Podobnie jak w roku ubiegłym, kolejnej grupie absolwentów UMK (27 osób), którzy ukończyli studia przed 50 laty i wcześniej, wręczono listy gratulacyjne.

Nie byłoby jednak Stowarzyszenia, nie byłoby zjazdów absolwentów i pielęgnowania tego rodzaju cennej tradycji, gdyby nie zaangażowanie i społeczna praca członków Zarządu i Rady Stowarzyszenia oraz osób wspierających te działania. Szczególne podziękowania od prezes Bielickiej otrzymali absolwenci: Jan Szoc, Ryszard Olszewski, Stanisław Krause i Jan Bełkot, którzy byli współzałożycielami Stowarzyszenia Absolwentów UMK i do dzisiaj w sposób kreatywny uczestniczą w jego pracach.

Oczywiście nie skończyło się na części oficjalnej – był wspólny obiad w stołówce akademickiej na Bielanach, spotkania w różnych zakątkach Starówki i w domach prywatnych, a na zakończenie wieczór towarzyski z muzyką w foyer Auli UMK.

„Do zobaczenia za rok!” – mówiono na pożegnanie.

 

 

Stowarzyszenie Absolwentów UMK