Stowarzyszenie Absolwentów UMK

XVI Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów - 2010

W dniach 4 i 5 września 2010 roku odbył się w Toruniu XVI Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2010”. Uroczystości zjazdowe rozpoczęły się w sobotę 4 września. Wielu absolwentów, zgodnie z programem i tradycją, brało udział we Mszy św. w Kościele Akademickim Ojców Jezuitów.

Po złożeniu wiązanki kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, uczestnicy Jesiennych Powrotów udali się do Auli UMK, gdzie żakowską pieśnią „Gaudeamus igitur” rozpoczęli oficjalną część zjazdu. Obradom przewodniczył prezes Stowarzyszenia Stanisław Krause (ekonomia 1973); powitał wszystkich uczestników XVI Zjazdu i zaproszonych gości: m.in. prorektor prof. Danutę Janicką, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i prodziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. dr. hab. Mirosława Bylickiego. Szczególnie serdecznie powitani zostali absolwenci, którzy 50 lat temu otrzymali dyplomy magisterskie naszej Uczelni, w tym geografowie z roczników 1952-2002, absolwenci przybyli z zagranicy: Maciej Stadnicki, absolwent fizyki, małżeństwo Barbara i Henryk Pliszkowie, absolwenci chemii (USA), Maria Schittek i małżonkowie Renata i Adam Moellerowie, absolwenci chemii (Niemcy) oraz Halina Kieruj-Belotti, absolwentka geografii (Włochy).

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych absolwentów, którzy odeszli z naszego grona od września 2009 roku. Stanisław Krause i Leszek Żuchowski przypomnieli sylwetki zmarłych:

długoletnich pracowników naukowych i dydaktycznych UMK: doc. dr Eugenii Kwiatkowskiej, absolwentki etnografii z 1959 roku (Wydział BiNoZ), prof. dr. hab. Sławomira Kalembki, historyka, absolwenta historii z roku 1959, rektora UMK w latach 1990–1993;

absolwentów chemii z 1952 roku: Anatola Piotrowskiego, Heleny Wesołowskiej, Wojciecha Szymańskiego i Zbigniewa Dębskiego, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku;

absolwentów biologii: a) z 1952 roku: Luizy Dębskiej, Marii Łuczaj-Górny, Marii Matawowskiej, b) z 1959 roku: Krystyny Kociołowicz-Padło, c) z 1962 roku: dr. Andrzeja Lecha Ruprechta, znanego i cenionego w świecie badacza morfologii i systematyki ssaków;

absolwenta fizyki z 1962 roku: Stanisława Cejrowskiego;

absolwenta geografii z 1949 roku: Jana Szczepkowskiego;

absolwenta astronomii z 1955 roku: Stanisława Gąski;

Jana Domaniewskiego, absolwenta medycyny.

W imieniu władz UMK głos zabrała prorektor Danuta Janicka.

Z kolei dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. Mirosław Bylicki w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie, że tak licznie zgromadzili się absolwenci UMK. Przybliżył zebranym problematykę badań fizyków toruńskich, omówił zadania powstałej Fundacji Aleksandra Jabłońskiego. Przypomniał, że 9 września 2011 roku przypada 30. rocznica śmierci tego wybitnego uczonego, nauczyciela i wychowawcy wielu pokoleń fizyków. Po przybyciu do Torunia w lutym 1946 roku, jako jedyny w tym czasie profesor fizyki, zaczął tworzyć – z niczego – ośrodek fizyki. Jego dziełem jest gmach Collegium Physicum przy ul. Grudziądzkiej 5, znany wielu absolwentom nie tylko fizyki i astronomii, ale także matematyki, chemii, biologii i geografii. Profesor Jabłoński zdobył międzynarodową sławę jako twórca słynnego diagramu poziomu cząsteczek, zwanego dzisiaj powszechnie diagramem Jabłońskiego, stanowiącego podstawę współczesnej fotofizyki, fotochemii i fotobiologii. Pięćdziesiąt lat temu ten właśnie diagram umożliwił zbudowanie laserów barwnikowych, mających wielkie znaczenie w nauce i technice. Prace prof. Jabłońskiego znalazły zastosowanie w medycynie; w Stanach Zjednoczonych, wykorzystawszy diagram Jabłońskiego, opracowano nową metodę leczenia niektórych nowotworów, zwaną terapią fotodynamiczną

Następnie Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, jak zawsze serdecznie, przywitał wszystkich zebranych i wyraził zadowolenie z udziału w zjeździe. Interesująco mówił o dzisiejszym Toruniu; obiecał swój udział w spotkaniu absolwentów geografii na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi.

W kolejnej części spotkania zebrani wysłuchali 20-minutowego koncertu w wykonaniu Toruńskiego Zespołu Wokalnego „Octantis”.

Rada Stowarzyszenia na wniosek Zarządu Stowarzyszenia przyznała po raz pierwszy w historii Stowarzyszenia członkostwo honorowe. Prezes Stanisław Krause odczytał uchwałę Rady, laudację i wspólnie z panią prorektor Danutą Janicką wręczyli specjalnie przygotowany dyplom (przez mgr Alinę Daukszę-Wiśniewską) Członka Honorowego Stowarzyszenia Absolwentów UMK Pani dr Cecylii Łubieńskiej-Iwaniszewskiej.

Od paru lat na każde „Jesienne Powroty” przygotowywane są listy gratulacyjne dla absolwentów naszego Uniwersytetu z okazji 50-lecia otrzymania dyplomu magisterskiego. W 2010 roku udało się ustalić adresy i powiadomić 41 osób. W imieniu profesora Jana Szupryczyńskiego, który musiał wyjechać, wykład pt. „Spitsbergen – tradycyjny obszar polskich badań polarnych”, wygłosił dr Zdzisław Preisner.

W czasie Walnego Zebrania prezes Stanisław Krause zaprezentował działania Stowarzyszenia podjęte od ostatniego zjazdu oraz przedstawił propozycje planu pracy na najbliższy rok.

 

Stowarzyszenie Absolwentów UMK