Stowarzyszenie Absolwentów UMK

XIII Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów - 2007

W dniach 8 i 9 września odbył się XIII Zjazd Stowarzyszenia Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2007”. Część oficjalna Zjazdu odbyła się jak zwykle w Auli UMK.

Przybyłych na zjazd absolwentów, przedstawicieli władz uczelni i miasta Torunia oraz zaproszonych gości powitał wiceprezes Stowarzyszenia Ryszard Olszewski. Władze rektorskie reprezentował prorektor Leszek Kuk, władze miasta Prezydent Torunia Michał Zaleski. Szczególnie serdecznie powitani zostali absolwenci Collegium Medicum – dawnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Również bardzo serdecznie powitani zostali absolwenci UMK, którzy 50 lat temu otrzymali tytuł magistra. Z okazji 40-lecia ukończenia studiów magisterskich spotkali się absolwenci fizyki z roku 1967. Absolwenci matematyki z roku 1977 obchodzili jubileusz 30-lecia od otrzymania dyplomu magisterskiego. Najliczniejszą grupą absolwentów byli chemicy z roczników 1983-1995.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych absolwentów, którzy odeszli z naszego grona od września 2006 roku. Dr Cecylia Iwaniszewska przypomniała sylwetki zmarłych: Henryka Jabłońskiego absolwenta chemii z pierwszego rocznika studiów z roku 1950, Kazimierza Bielickiego i Zbigniewa Biskupskiego, absolwentów geografii, Wiesława Kokocińskiego i Bogdana Wróbla - biologów oraz dwojga absolwentów fizyki szczególnie związanych z naszym Stowarzyszeniem: Ireny Kutz-Szczurek i Tomasza Szczurka. Irena Szczurek pracowała w Radzie Stowarzyszenia, a Tomasz Szczurek od powstania Stowarzyszenia był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Z zainteresowaniem wysłuchano wykładu profesora Sławomira Kalembki pt. „Refleksje nad dziejami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”. Profesor przybliżył zebranym podstawowe pojęcia: uniwersytet – "universitas", co początkowo znaczyło wspólnotę nauczających i uczących się, a później doszło drugie znaczenie tego słowa – wspólnota nauk. Do wspólnoty uniwersyteckiej obok tych, którzy studiują zalicza się również absolwentów, a także osoby które otrzymały doktoraty honorowe – wybitni uczeni, politycy, którzy nie kończyli studiów, ani doktoratów na naszej uczelni. W dalszej części wykładu profesor omówił 62-letnie dzieje naszego Uniwersytetu – od roku 1945 do dnia dzisiejszego. Przypomniał założycieli i pierwszą kadrę nauczającą, wywodząca się z zasłużonych uniwersytetów w Wilnie i Lwowie.

Profesor Leszek Kuk wyraził swoje zadowolenie z zaproszenia na Zjazd. Udział w zjazdach Absolwentów zalicza do przyjemniejszych epizodów w jego prorektorskim urzędowaniu. Zapewnił, że nasz uniwersytet ma się dobrze, jest w dobrej kondycji pod względem merytorycznym jak i formalno-materialnym. Z dumą zapewnił, że nasza uczelnia w kraju, jak i za granicą traktowana jest jako duży, silny ośrodek akademicki.

Od paru lat na każde „Jesienne Powroty” przygotowywane są listy gratulacyjne dla absolwentów naszego Uniwersytetu z okazji 50-lecia otrzymania dyplomu magisterskiego. W tym roku taka lista jubilatów była z wielu względów wyjątkowo krótka. Przede wszystkim dlatego iż w latach 1956-1958 zmieniano tok studiów, przechodzono z 4-letniego toku studiów na system 5-letni i dlatego na wielu kierunkach nie było egzaminów magisterskich ani obrony prac magisterskich. To nie znaczy, że dotarliśmy do wszystkich tych osób, które w 1957 roku otrzymały dyplom magistra. Ustaliliśmy adresy i powiadomiliśmy 24 osoby z 3 kierunków: biologii, geografii oraz zabytkoznawstwa i konserwatorstwa.

W czasie walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego, rzeczowe i finansowe sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia za okres od września 2006 roku do września 2007 roku przedstawił wiceprezes Stanisław Krause. Działalność merytoryczno - finansową oceniła również Komisja Rewizyjna. Wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium dla zarządu i rady zebrani przyjęli jednogłośnie.

Bardzo ważne dla Stowarzyszenia było zatwierdzenie przez zjazd projektu nowego statutu. Statut trzeba było unowocześnić, uwzględnić aktualne przepisy prawa o stowarzyszeniach, przepisy o organizacjach pożytku publicznego oraz potrzeby Stowarzyszenia zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Zasadnicze zmiany to: większe uprawnienia nadane dla 10-osobowego zarządu, wprowadzenie 5-osobowego Sądu Koleżeńskiego, dodanie projektów działalności gospodarczej. Wprowadzenie w przyszłości działalności gospodarczej pozwoli nadwyżki w 100% przekazywać na działalność statutową Stowarzyszenia. Uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego pozwoli na występowanie o dotacje do funduszy europejskich, szczególnie do funduszy strukturalnych.

Wszystkie uzyskane środki będą przekazywane na działalność statutową Stowarzyszenia, m.in. na dotowanie terenowych jednostek organizacyjnych. Obecnie mamy kilka takich jednostek w terenie: Pomorski Klub Stowarzyszenia Absolwentów UMK z siedzibą w Gdańsku i Warszawski Klub Stowarzyszenia Absolwentów UMK oraz w trakcie organizacji Klub w Świeciu nad Wisłą i Koło Medyków w Collegium Medicum. Projekt nowego statutu zgłoszony zostanie do sądu.

Podczas walnego zebrania zgodnie z obowiązującym statutem wybrano na 6- letnią kadencję nowe władze Stowarzyszenia: 20-osobową Radę, 5-osobową Komisję Rewizyjną i 5-osobowy Sąd Koleżeński.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ.

 

Stowarzyszenie Absolwentów UMK