Stowarzyszenie Absolwentów UMK

Maria Kowalewska

Maria_Kowalewska.jpg

Dnia 23 maja 2018 r. Rada Stowarzyszenia Absolwentów UMK na wniosek Zarządu uchwaliła nadanie pani Marii Kowalewskiej godność Członka Honorowego Stowarzyszenia Absolwentów UMK.

Maria Kowalewska z domu Biedermann urodziła się w Nakle nad Notecią 12 sierpnia 1927 r. Przed II wojną światową rodzina mieszkała w Gdyni, gdzie ojciec prowadził gabinet stomatologiczny. W czasie okupacji mieszkali w Warszawie, ojciec zginął w Oświęcimiu. Maria została zaprzysiężona w 1943 r. jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych; przyjęła pseudonim „Myszka”, przeszła przeszkolenie pielęgniarskie. W czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r. była sanitariuszką.

Po wojnie osierocona rodzina wróciła do Gdyni. Maria zdała maturę w 1946 r. w Gimnazjum Humanistycznym. W latach 1946-1951 studiowała biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę magisterską wykonała pod kierunkiem prof. Janiny Hurynowicz, która zaangażowała ją jako asystentkę do Zakładu Neurofizjologii UMK, gdzie pracował już lekarz – neurolog dr Zygmunt Kowalewski. Maria i Zygmunt pobrali się w 1951 roku; ich syn Witold jest dziś neurochirurgiem, ordynatorem w szpitalu.

Dr Kowalewski został wkrótce powołany do służby wojskowej, 6 lat pracował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artyleryjskich w Toruniu, oraz w Szpitalu Wojskowym w Toruniu, potem kierował Przychodnią Ogólną przy ul. Uniwersyteckiej. Zmarł w 2011 r.

Maria Kowalewska postanowiła również przejść do pracy w służbie zdrowia. Po ukończeniu kursów specjalistycznych z bakteriologii i mykologii lekarskiej od 1956 r. pracowała w Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej, kierowała Laboratorium Mykologicznym do emerytury w 1997 r. Jej zasługi dla toruńskiego lecznictwa zostały docenione, w 1987 r. otrzymała medal „Zasłużony dla miasta Torunia”.

Maria Kowalewska jest członkiem Stowarzyszenia Absolwentów UMK od 22 lat. W 1996 r. została wybrana do Rady Stowarzyszenia, ponownie weszła do Rady w 2006 r. W roku 2014 była członkiem Sądu Koleżeńskiego, w latach 2014-2017 była członkiem Zarządu, a od wyborów w 2017 r. jest ponownie członkiem Sądu Koleżeńskiego. Jest niesłychanie obowiązkowa, bardzo koleżeńska, chętnie spieszącą z pomocą.

Od paru lat Maria Kowalewska bywa zapraszana na kolejne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, gdyż okazało się, że jest w Toruniu jedyną żyjąca uczestniczką walk w Powstaniu. Stała się teraz bardzo zapracowaną osobą, bo ciągle uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkolną, spotkaniach w wojsku; została obdarzona godnością Matki Chrzestnej Sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Warszawie, co wiąże się z częstymi wyjazdami do stolicy. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Swoje wspomnienia wojenne zawarła w wydawnictwie zbiorowym w 2015 r.

Na zakończenie – akcent osobisty. W czasie swoich studiów Maria Biedermann uczęszczała na wykłady z matematyki prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Ten rok był bardzo liczny, podzielony na kilka grup. Maria odrabiała ćwiczenia w grupie kolegi Mieczysława Frąckowiaka, późniejszego fizyka, dopiero pod koniec II semestru trafiła do mojej grupy. Ćwiczenia zaliczyła, egzamin pomyślnie zdała. A później przez trzydzieści lat mieszkałyśmy w sąsiadujących kamienicach przy spokojnej ulicy Bydgoskiego Przedmieścia.

Cecylia Iwaniszewska

 

Laudacja została wygłoszona 8 września 2018 r. przez dr Cecylię Iwaniszewską, podczas XXIV Zjazdu Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2018” - red.

Fot. Alina Dauksza-Wiśniewska

 

Stowarzyszenie Absolwentów UMK