IV konkurs na wspomnienia absolwentów UMK - 2017
Przedmowa do czwartego tomu Wspomnień Absolwentów UMK wydanych w 2017 roku
Kolejny tom tekstów Absolwentów naszej Alma Mater kończą obchody jej hucznie świętowanego 70-lecia. Kolejne wspomnienia, wzruszenia... ocalone od zapomnienia. Z przyjemnością piszę przedmowę do nowej edycji wspomnień absolwentów i pracowników UMK w Toruniu. Czuję się zaszczycona możliwością poznania tekstów w niniejszym tomie jako jedna z pierwszych jego czytelniczek.
Pierwszy, niezwykle ciepły tekst autorstwa Cecylii Iwaniszewskiej, uwiecznia literacki wręcz opis portretów trzech kobiet: Barbary Jakubowskiej, Krystyny Mitkiewicz-Bohr, Zofii Wolniewicz. Z kolei Maria Mameła napisała wspomnienie o prof. Zofii Abramowiczównie – swojej wykładowczyni, o której pamięta do dziś. Zofia Królicka-Różańska przedstawiła swoich mistrzów w codziennych i niecodziennych sytuacjach. Tych życiowych i dydaktycznych, chwilami komicznych, ale zawsze przesiąkniętych pasją nauczycieli, dla których biologia była królową nauk. Elżbieta Wiśniewska skrupulatnie opisuje grupę toruńską. To niezwykły zarys jej historii oraz twórców. Opis sylwetek i dokonań członków grupy artystycznej, która odcisnęła swój ślad w dziejach Wydziału Sztuk Pięknych oraz w szeroko rozumianym środowisku artystycznym.
Henryka Gnatowska, pseud. „UTA”, uraczyła nas dwoma tekstami. To humorystyczne wspomnienia ze studenckich objazdów po zabytkach oraz opis losów pożyczonej od profesora książki, która jest u autorki od wielu lat, książki, która przetrwała wiele historii, również miłosnych.
Tomik wspomnień wiedzie nas również w strefę polarną. Znakomity opis 40-lecia inicjatywy polarnej Instytutu Geografii jest autorstwa Antoniego Olszewskiego. To opowieść o pierwszych Polakach i torunianach na Spitsbergenie, o przygotowaniach do wyprawy i samej wyprawie. Autor zamieścił również unikalne wspomnienia uczestników studenckiej grupy po 40 latach.
Kolejne wspomnienia, autorstwa Adama Anastaziuka, oddają atmosferę na uczelni w marcu 1968 r. w odczuciu ówczesnego studenta historii.
Pracowników Studium Wychowania Fizycznego wspomina Bogumiła Klemp-Dyczek. To barwna opowieść o trenerach, o sporcie studenckim, o doświadczeniach sportowych, które zostały na całe życie.
W 2015 r. minęła 50 rocznica Klubu Morskiego w UMK. Opisu jego funkcjonowania dokonała absolwentka i członkini Koła – Wanda Rusiecka. Natomiast tom wieńczy tekst autorstwa Romana Robaczewskiego, który wspomina Urszulę Twardy, absolwentkę geografii, jedną z wspaniałych, cichych ambasadorów naszej Uczelni.
Przyszłym czytelnikom życzę ciekawej lektury wspomnień, które ożywiły wiele postaci, instytucji, wydarzeń, anegdot i dzięki temu zostały uwiecznione.
prof. dr hab. Beata Przyborowska
Toruń, 9 czerwca 2017 r.
Do kupienia TUTAJ