Stowarzyszenie Absolwentów UMK

Andrzej Chmarzyński

Andrzej Chmarzyński 2015.jpg

5 marca 2015 roku Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UMK powołał Kapitułę Honorowego Członkostwa Stowarzyszenia. Kapitułę tworzą wybrani poprzednio Członkowie Honorowi. 23 kwietnia 2015 r. Rada Stowarzyszenia Absolwentów UMK na wniosek Kapituły postanowiła godnością Członka Honorowego Stowarzyszenia Absolwentów UMK obdarzyć doktora Andrzeja Chmarzyńskiego, absolwenta chemii z roku 1968.

Andrzej Chmarzyński urodził się w Radomiu w ostatnich tygodniach wojny, 17 marca 1945 r., jest zatem starszy od naszego Uniwersytetu o pięć miesięcy. Po zakończeniu wojny, rodzina powróciła do Torunia. Ojciec pracował jakiś czas w administracji UMK Collegium Maius.

Po ukończeniu IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu w 1963 r., Andrzej rozpoczął studia na kierunku chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1968 r., na podstawie pracy pisanej pod kierunkiem prof. Antoniego Basińskiego, uzyskał magisterium z chemii fizycznej. Rozprawę doktorską „Przeróbka roztworu otrzymanego w procesie ekstrakcji gorącej polihalitu za pomocą metanolu”, przygotowanej pod opieką prof. Jerzego Tomaszewskiego, obronił w 1975 r.

Pracę na Wydziale Chemii UMK Andrzej Chmarzyński rozpoczął w 1968 r. Pracował kolejno: w latach 1968-1970 jako asystent w Katedrze Chemii Fizycznej, w latach 1970-1971 jako starszy asystent w Zakładzie Chemii Analitycznej, w latach 1972-1990 jako adiunkt w Zakładzie Technologii Chemicznej, a od 1990 roku jako starszy wykładowca w Zakładzie Chemii Środowiska i Ekoanalitycznej. Od 2003 r. prowadzi również zajęcia jako adiunkt w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiska w Tucholi. W czasie swej pracy przebywał na uczelniach w Bratysławie, Łodzi, Oldenburgu, Swansea, Leeds, Graz. Otrzymywał liczne nagrody za osiągnięcia ważne dla ochrony środowiska.

W życiu Andrzeja Chmarzyńskiego dużą rolę odgrywał sport. Bo przecież, jak się ma w dowodzie wpisany „wzrost 193 cm”, to trzeba, po prostu trzeba w Toruniu zajmować się koszykówką. W barwach toruńskiego Akademickiego Związku Sportowego występował przez siedem kolejnych sezonów, od 1963/1964 do 1969/1970. W 1964 r. brał udział w mistrzostwach Europy juniorów (szóste miejsce drużyny), a w 3 lata później był w reprezentacji Polski seniorów i brał udział w mistrzostwach świata w Urugwaju, gdzie drużyna zajęła piąte miejsce. Przez wiele lat pracował w Zarządzie toruńskiego AZS, w latach 1979-1985 był prezesem przez trzy kadencje, był również członkiem Zarządu Głównego AZS.

Do Stowarzyszenia Absolwentów UMK Andrzej Chmarzyński wstąpił w lutym 1996 r. Od 19 września 1998 r. jest członkiem Rady Stowarzyszenia, od 29 września 1998 r. – członkiem Zarządu, od 8 września 2001 r. – skarbnikiem, wreszcie od 6 września 2003 r. przez kilka kadencji – wiceprezesem. Od razu został bardzo ważnym członkiem Zarządu, bo przecież pracował tak blisko siedziby Stowarzyszenia, po sąsiedzku, w Instytucie Chemii, potem na Wydziale Chemii. I pomoc Andrzeja Chmarzyńskiego w codziennej pracy Stowarzyszenia jest wciąż niezbędna, konieczna.

A na zakończenie muszę przyznać, że Andrzej Chmarzyński nigdy nie był moim studentem, bo chemicy nie mieli w programie studiów ani astrofizyki, ani statystyki dla biologów. Za to przez wiele lat widywałam Go w poczcie sztandarowym UMK na uroczystościach uniwersyteckich, wysoki wzrost chorążego przydawał powagi UMK.

Cecylia Iwaniszewska

 

Laudacja została wygłoszona 5 września 2015 r. przez dr Cecylię Iwaniszewską, podczas XXI Zjazdu Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2015” – red.

Fot. Alina Dauksza-Wiśniewska

 

Stowarzyszenie Absolwentów UMK