Stowarzyszenie Absolwentów UMK

Barbara Pycz-Hrankowska

Pochodzę z Podlasia. Po maturze w augustowskim liceum ogólnokształcącym, studiowałam fizykę na UMK, którą ukończyłam pół wieku temu. Jako nauczycielka fizyki, pracowałam w szkołach średnich Kołobrzegu oraz Koszalina, gdzie mieszkam do dzisiaj.

Mam wiele zainteresowań, które w większości realizuję będąc na emeryturze od 20 lat. Warto dodać, że wiele z nich towarzyszy mi od czasów młodości. Oto najważniejsze z nich:

  • podróżowanie – odwiedziłam prawie wszystkie kraje Europy, Chiny (jeden miesiąc), Australię (6 tygodni; goszczona przez siostrzenicę - na kilku zdjęciach prezentuje moje wyroby na drutach);
  • czytanie książek – powieści, podróżnicze, biografie, reportaże. Sporo książek z bogatego księgozbioru wydałam rodzinie i bibliotekom; zostawiłam głównie – związane z Chinami, podróżami i te, w których są dedykacje;
  • historia, obyczaje, kultura i sztuka Chin (należę do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej od ponad 30 lat);
  • robótki ręczne (wyszywanie, haftowanie i roboty na drutach).

Po przejściu na emeryturę pojawiły się dodatkowe zainteresowania: działalność w kole PTTK; nauka języka hiszpańskiego (od 2009 do 2016 roku); wolontarystyczna działalność w Koszalińskim Centrum Wolontariatu (więcej o wolontariacie – patrz niżej); robótki ręczne innego rodzaju, jak prace szydełkowe, bombki choinkowe i korale robione z jedwabnych krawatów.

W ramach strony internetowej Stowarzyszenia Absolwentów UMK, mam przyjemność zaprezentować Państwu część moich prac.

* * *

Jako wolontariuszka uczę fizyki, matematyki, chemii, języka angielskiego, a od 3 lat także – języka polskiego repatriantów z Kazachstanu i uchodźców z Doniecka. Zorganizowałam wiele prelekcji z pokazem zdjęć z moich podróży dla różnych grup społecznych (klub Amazonek, dom Złoty Wiek, biblioteki i inne).

Dzięki działalności w Koszalińskim Centrum Wolontariatu mogłam wziąć udział w Artystycznych Warsztatach dla Seniorów. Co można robić na warsztatach, pokazują poniższe zdjęcia.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.wolontariat-koszalin.pl, Aktualności: str. 2 – 4.12.2020 r. – „Dzień Wolontariusza" i audycja „Decyzja na całe życie”; 22.09.2020 r. – warsztaty ceramiczne; str. 3 – 28.04.2020 r. – udział w akcji „Koszalińskie Centrum Wolontariatu wspiera koszalińskich medyków” oraz 11, 15 i 18 września 2020 r. – warsztaty ceramiczne; str. 4 - 28.02.2020 r. i str. 9 – 25.03.2019 r.

Osoby, które są zainteresowane moimi pracami i chciałyby się zapoznać z technikami ich powstawania proszone są o kontakt przez Stowarzyszenie Absolwentów UMK.

* * *

Spotkanie z Panią Barbarą Pycz-Hrankowską urozmaicą Państwu ciekawe zdjęcia, audycja radiowa „Nietypowe zwiedzanie świata przez Barbarę Hrankowską” przygotowaną przez dziennikarkę Radia Koszalin p. Jolantę Lejtan oraz film „Dzień Wolontariusza 2020 – Koszalińskie Centrum Wolontariatu”.

Barbara Pycz-Hrankowska deklarację członkowską – chęć przystąpienia do Stowarzyszenia Absolwentów UMK – złożyła 25 czerwca 1996 r. W latach 2003-2006 była członkiem Rady Stowarzyszenia. Warto przypomnieć, że brała m.in. aktywny udział w przygotowaniach XXV Zjazdu Stowarzyszenia w 2019 roku.

(ws, on)

 

Stowarzyszenie Absolwentów UMK